select language:  lietuvių  |    english
Naujienos
Naujienų archyvas
Renginiai
Apie LEI
Mokslo padaliniai
Informacija
Tarptautiniai projektai
Doktorantūra
Karjera
   spausdinti

Naujienos

2020/04/01 - LEI mokslininkai tyrė galimybes dezinfekavus pakartotinai naudoti apsaugines kvėpavimo priemones


Lietuvos energetikos instituto laboratorijų infrastruktūra ir mokslininkų kompetencija pasitelkiama ieškant alternatyvių sprendimų, jei iškiltų apsaugos priemonių trūkumo pavojus. LEI turi patirtį ir technines priemones nustatyti apsauginių kvėpavimo priemonių pralaidumą, naudojamų medžiagų struktūrą ir savybes, jų pokyčius po panaudojimo ar dezinfekcijos, todėl gali atlikti pandemijos metu itin reikalingus tyrimus.

Lietuvos sveikatos mokslų universitetinės ligoninės Kauno klinikos prašymu, Lietuvos energetikos instituto Šiluminių įrenginių tyrimo ir bandymų laboratorijoje instituto turima įranga buvo atliekami respiratorių su iškvėpimo vožtuvais pasipriešinimo ir slėgio kritimo bandymai, siekiant nustatyti, kaip kito šių respiratorių pasipriešinimas, dezinfekavus kaukes etileno oksido ir vandens garų mišiniu. Kitas šios įstaigos užsakymas susijęs su naujų iš Kinijos atvykusių apsauginių kvėpavimo kaukių pasipriešinimo vertinimu ir nustatymu ar šis parametras atitinka EN 149:2001+A1 standarto reikalavimus.

Lietuvos tekstilės gamintojams pradėjus gaminti apsaugines veido kaukes, buvo atliekami šių kaukių pasipriešinimo (slėgio kritimo) bandymai, siekiant nustatyti, kaip kito jų pralaidumas išplovus ir išlyginus lygintuvu. Taip pat, medicininių respiratorių gamintojų užsakymu atlikti medicininių respiratorių filtravimo elementų pasipriešinimo ir slėgio kritimo bandymai. Jie šiuo metu tebevykdomi.

LEI laboratorijose numatoma tęsti įvairių gamintojų apsauginių kaukių tyrimus, siekiant įvertinti apsauginio pluošto efektyvumą išfiltruojant viruso daleles ir komponentinių medžiagų nusidėvėjimą.

Siekiant Lietuvoje įdiegti modernias technologijas vienoje ar keliose apsauginių kvėpavimo priemonių gamybos įmonėse, kurios operatyviai galėtų pagaminti reikiamą kiekį apsaugos priemonių,  būtina šalyje turėti taip pat ir laboratorijas su reikalinga tyrimų infrastruktūra, kurios galėtų atlikti tokių apsaugos priemonių bandymus ir įvertinti jų atitiktį nustatytiems standartams ir reikalavimams.

Primename, kad geriausia apsauga – karantino rekomendacijų laikymasis – apskritai vengti susidurti su virusu.

Plačiau apie LSMU inicijuotą tyrimą: http://m.technologijos.lt/cat/121/article/S-81415

© Lietuvos energetikos institutas, 2005-2020. Visos teisės saugomos.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 111955219 | PVM kodas LT119552113