select language:  lietuvių  |    english
Naujienos
Naujienų archyvas
Renginiai
Apie LEI
Mokslo padaliniai
Informacija
Tarptautiniai projektai
Doktorantūra
Karjera
   spausdinti

Naujienos

2020/04/08 - LSMU epidemiologai ir LEI matematinio modeliavimo ekspertai sukūrė COVID-19 infekcijos plitimo modelį


Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) epidemiologai ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) matematinio modeliavimo ekspertai susibūrė į iniciatyvinę grupę United4Health.lt ir, atsižvelgdami į karantino priemonių taikymo efektyvumą, sukūrė modelį, prognozuojantį COVID-19 infekcijos plitimą Lietuvoje.

LSMU ir LEI mokslininkų sukurtas modelis rodo, kad, jei karantino efektyvumas balandžio mėnesį sumažėtų ženkliai (iki 25 proc.), tikėtina, jog gegužės mėnesį sergančiųjų skaičius siektų net 20 tūkst. ir toliau sparčiai augtų. Jei taip atsitiktų, didžiulis sergančiųjų skaičius perkrautų sveikatos priežiūros sistemą, kuri šiuo metu dirba efektyviai ir sugeba tvarkytis su visais COVID-19 atvejais.

LSMU ir LEI mokslininkai siūlymus švelninti karantino sąlygas ragina vertinti labai atsakingai ir nuolatos stebint, kaip tai atsilieptų ligos plitimui. Jų teigimu, iš visų Baltijos valstybių Lietuva geriausiai laikosi karantino taisyklių, o dabartinės sąlygos yra pakankamos, kad mažėtų gyventojų sergamumas ir liga nebeplistų.

Išsamiau skaitykite pranešime spaudai:
https://lsmuni.lt/lt/naujienos/naujienos/mokslininkai-susvelninus-karantina-geguze-turesime-20-tukst-covid-19-pacientu.htmlLSMU. Sergamumo koronavirusu prognozės.
Grafikas iliustruoja vieną iš galimų demonstracinių teorinių epidemijos scenarijų Lietuvoje:
Karantinas įvedamas šalyje jau esant 200 tūkstančių užsikrėtusių COVID-19 virusu. Scenarijus numato jog, epidemijai dėl užkardymo atslūgus, karantinas nutraukiamas. Kadangi užsikrėtusių vis dar yra, tai po kiek laiko prasideda antroji epidemijos banga. Jos metu neįvedus karantino, praserga visi dar iki šiol nesusirgę iki pasiekiamas populiacinis imunitetas. Šis scenarijus parodo, kad norint tiksliai modeliuoti COVID -19 eigą ir gręsiančią antrąją jos bangą – itin svarbu tiksliai žinoti kokia dalis yra neužregistruotų, nejaučiančių ligos simptomų, užsikrėtusiųjų, galinčių užkrėsti kitus.


Daugiau informacijos:
prof. Ramunė Kalėdienė (LSMU), el. p. ramune.kalediene@lsmuni.lt,
dr. Algis Džiugys (LEI), el. p. algis.dziugys@gmail.com,
prof. Mindaugas Stankūnas (LSMU), el. p. mindaugas.stankunas@lsmuni.lt,
prof. Kęstutis Petrikonis (LSMU), el. p. kestutis.petrikonis@lsmuni.lt.

© Lietuvos energetikos institutas, 2005-2020. Visos teisės saugomos.
Valstybės biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 111955219 | PVM kodas LT119552113